I helgen vaknade jag i sängen och kände ett stort behov av att baka en chokladtårta! I två våningar dessutom! Jag ville fylla den med en god fyllning och kom på att jag hade Dulce de Leche i skafferiet. Jag täcker den med chokladganache så jag kan göra tårtan med skarpa kanter. Hur kan jag piffa till den lite extra? Jag penslar lite guldpulver på nedersta tårtan! Klart!
Chokladtårta med Dulce de Leche
Chokladbotten
6 ekologiska ägg
240 g strösocker (2,5 dl)
90 g vetemjöl (1,5 dl)
40 g kakao (1 dl)
Gör så här
1. Värm ugnen till 200 grader varmluft.
2. Vispa ägg och strösocker ljust och pösigt.
3. Blanda vetemjölet och kakaon i en skål. Sikta vetemjölet och kakaon lite i taget i äggsmeten och vänd försiktigt.
4. Klä botten av två formar med löstagbar kant (á 15 cm) och två mindre formar med löstagbar kant (á 12 cm) med bakplåtspapper. Fyll formarna med smeten.
5. Grädda i mitten av ugnen i 15-20 minuter. Vänd tårtbottnarna upp och ned på ett galler när de är färdiga för att få höga och jämna bottnar. Låt svalna. Lossa kakan från kanterna med hjälp av en spatel.
Dulce de Leche frosting
50 g mjukt smör
300 g philadelphiaost
180 g florsocker (3 dl)
4 msk Dulce de Leche Baking
1 nypa flingsalt
Gör så här
1. Vispa smör ljust och fluffigt.
2. Tillsätt philadelphiaosten och vispa krämigt. Vispa i florsockret.
3. Tillsätt Dulce de Leche Baking och salt. Vispa fluffigt.
Chokladganache
250 g ekologisk vispgrädde (2,5 dl)
1 msk honung
400 g mörk finhackad choklad 55 %
25 g rumsvarmt smör
Gör så här
1. Sjud upp grädden tillsammans med honungen.
2. Hacka chokladen fint och lägg i en skål tillsammans med smöret.
3. Slå den varma grädden på chokladen. Låt stå några sekunder och rör sedan till en jämn ganache. Låt tjockna till i rumstemperatur tills den är bredbar.
Sätta ihop tårtan
Dulce de Leche Classic
guldpulver (valfritt)
Gör så här
1. Dela bottnarna på hälften så du får 4 stora bottnar och 4 små.
2. Bred ett lager Dulce de Leche frosting på första bottnen och toppa lagret med en klick Dulce de Leche Classic. Upprepa processen med alla lagren (förutom sista lagret).
3. Klä in tårtorna med ganachen. Få så jämna kanter som möjligt. Ställ in i kylen och låt stelna en stund. Ta ut och jämna till kanterna med en spatel spolad i varmt vatten.
4. Montera den lilla tårtan på den stora (ett tips är att använda en grillpinne i mitten av tårtan).
5. Dekorera med överbliven ganache eller med färska bär.
Med varma hälsningar
Peter
Hej vad är dulce de leche classic
Hej Theresa!
Classic är en lösare Dulce de Leche, som en kolasås. Baking är mer fast i konsistensen och passar bättre till smaksättning i tillagningen av bakverket eller i krämer.
Hälsningar
Peter
Hej Peter, vilken underbar tårta. Var kan man köpa dulce de leche baking?
Kan man göra den själv?
Mvh Mona
Hej Mona!
Det finns i välsorterade livsmedelsbutiker. Annars kokar du egen genom att koka kondenserad mjölk i sin konservburk i kokande vatten i 2-2,5 timme. Ju längre koktid desto hårdare konsistens.
Hälsningar
Peter
Hej! Hittade det här tårtrecepetet när jag sökte på dulce de leche nu 😉 Hur många räcker tårtan till tror du?
Hej Pernilla,
Tack för din kommentar! Tårtan skulle jag nog säga räcker till 10-12 personer 🙂 Den går även att göra som en enkel tårta.
Hälsningar
Peter