Jag har tidigare sagt att jag tycker om citronmarängpaj. Det är en ny tappning av bakverket, men med björnbär. Den blir inte lika syrlig som en citronmarängpaj eftersom björnbären är sötare. Det är en god variation istället för klassiken.
Blackberry Meringue pie
Mördeg
120 g vetemjöl (2 dl)
30 g florsocker (0,5 dl)
100 g kallt smör
1 ekologisk äggula (18 g)
Gör så här
1. Värm ugnen till 175 grader (varmluft).
2. Blanda vetemjöl och florsocker i en skål eller i en matberedare. Tärna smöret och nyp ihop med mjölblandningen (eller kör i matberedare). Tillsätt äggulan och forma till en smidig deg.
3. Låt vila i kylen i c:a 30 minuter.
4. Kavla ut degen och klä en pajform (á 20-24 cm). Nagga botten med en gaffel.
5. Ställ formen på en plåt och grädda i mitten av ugnen i 10-15 minuter eller tills bottnen är gyllenbrun. Låt svalna.
Björnbärscurd
Receptet på björnbärscurden hittar du HÄR!
Italiensk maräng
75 g vatten (0,75 dl)
135 g strösocker (1,5 dl)
2 äggvitor (68 g)
Gör så här
1. Koka upp vattnet med 1,25 dl av strösockret i en kastrull tills blandningen är 120 grader. När blandningen är 116 grader, vispa äggvitorna tillsammans med resterande 0,25 dl strösocker till ett hårt skum i en köksmaskin.
2. Vispa ner sockerlagen i en tunn stråle i äggvitorna, undvik bunken och vispen. Vispa tills marängen är kall och stabil.
Sätta ihop bakverket
1. Fyll pajskalet med björnbärscurden.
2. Spritsa den italienska marängen i ett fint mönster på björnbärscurden eller bred den över med en spatel.
3. Bränn av marängen med en brännare.
Med varma hälsningar
Peter